Koruma ve Toprak Nem Kontrolü

Koruma ve Toprak Nem Kontrolü
Zorluk
 
Turna yemişi yetiştirilirken, toprağın gerekli neme sahip olup olmadığı ve hava sıcaklığı takip edilmelidir.
 
Sağlıklı turna yemişi bitkileri için toprağın gerekli neme sahip olmasını sağlamak çok önemlidir. Turna yemişi bitkilerinin kök sistemi kısadır; büyümesi ve meyve vermesi için belirli bir toprak nemine ihtiyaç duyar.
 
Bu yüzden bitkileri dona karşı korumak için hava sıcaklığı takip edilir. Sıcaklık donma noktasına yaklaştığında, bitkileri korumak için sulama sistemi otomatik olarak açılır. Sadece sıcaklık donma noktasına yakın olduğunda sulama sistemi kullanıldığı için, su ve enerji tasarruf edilir. 
 
Çözüm
 
Toprak nemi ve hava sıcaklığı algılama menzilleri tipik olarak bir milin altındadır ancak tesis incelemesi sırasında sinyalin 2 mile kadar ulaştığı görüldü. MultiHop Cihaz ve anten yere çok yakın monte edildiğinde, master cihaz her yöne yayın yapan büyük bir anten ile monte edilerek, iletişim menzili maksimuma çıkartıldı.
 
Analog inputlara sahip bir MultiHop slave ve bir toprak nem ölçüm sondası için bir SDI-12 arayüzü, turna yemişi yetiştirilen alanda toprağa çakılı bir kazık üzerine monte edilmiştir. Slave cihazdaki bir inputa bağlı bir termistör toprak nemini ve ortam sıcaklığını takip eder.
 
Toprak nem içeriği ve sıcaklık verileri bir DXM100 Kablosuz Kontrolörüne kablosuz olarak iletilir. Hava sıcaklığı belirli bir limitin altına düştüğünde, DXM100 çiftçilere SMS'ler gönderir. Dona karşı bu erken uyarı sistemi sayesinde çiftçiler bitkilerin en az zarara uğraması için gerekli önlemleri alabilir. DXM100 ayrıca toprak nem seviyelerinin de günlüğünü tutar; bu sayede çiftçiler tarlalarını daha etkili bir şekilde sulayabilir, enerji maliyetlerini azaltırken sudan tasarruf edebilir.
 
Sistem entegratörü bu kurulum temelinde batarya ömrünü 1,5 yıl olarak öngördü. Bu sayede müşteri yıllık temelde batarya değiştirilmesini planları arasına alabildi.
 
Sure Cross® kablosuz ağı Wi-Fi ağı dışında çalışır ve Wi-Fi bağlantısı kaybolsa bile verilerin yerelde kontrol edilmesini sağlar. Bu kurulumun internet bağlantısından bağımsız olarak çalışması oldukça önemlidir. Birçok kırsal tarım alanında güvenilir ve yüksek hızlı bir internet bağlantısına erişim olmadığı için, kablosuz veri toplama sistemleri, don durumunda erken uyarı sistemi için internet bağlantısına ihtiyaç duymaz.

Daha Fazla Bilgi

Koruma ve Toprak Nem Kontrolü
0 850 303 50 05
LotusIQ Teknoloji A.Ş., AKILLI BİNA OTOMASYON ve ENDÜSTRİYEL OTOMASYON MÜHENDİSLİK
Copyright @ 2019 Lotus IQ